picture3

Το Γαρδίκι γνωρίστε μας...

Παλαιότερα το Γαρδίκι άνηκε στην άλλοτε επαρχία Σουλίου του νομού Θεσπρωτίας. Από το 1999 έως το 2010 σύμφωνα με τη διοικητική διαίρεση της Ελλάδας αποτελούσε έδρα κοινότητας του Δήμου Αχέροντα . Από 1 Ιανουαρίου 2011 αποτελεί ίδια έδρα της ομώνυμης τοπικής κοινότητας ,της δημοτικής ενότητας Αχέροντα, του Δήμου Σουλίου . Βρίσκεται στο νότιο τμήμα της άλλοτε επαρχίας Σουλίου ,στις νοτιοδυτικές πλαγιές των ορέων Παραμυθιάς και συγκεκριμένα του Όρους Γορίλα σε υψόμετρο 200μέτρα . Ανατολικά του χωριού ρέει ο ποταμός Κωκυτός .
Πρόκειται για ένα ημιορεινό χωριό , ο πληθυσμός του οποίου , ασχολούμενος κυρίως με την μικροκτηνοτροφία και περισσότερο με τη γεωργία , το 1928 αριθμούσε 550 κατοίκους , κατά το ήμισυ μουσουλμάνους , έχοντας δημοτικό σχολείο και ταχυδρομικό γραφείο. Τότε υπαγόταν στην κοινότητα Δραγουμής . Το 1971 είχε 534 κατοίκους , το1981 ήταν 652 , ενώ το 2001 αριθμούσε 803 κατοίκους .

Στο χωριό μας έχει ωραίο περιβάλλον και μπορείς να κάνεις βόλτες στο βουνό . Έχουμε Δημοτικό και Γυμνάσιο και δυο πανέμορφες εκκλησίες . Κάτω στο χωριό υπάρχει ο Άγιος Νεκτάριος και στο παλιό Γαρδίκι είναι η Αγία Κυριακή .Επίσης δίπλα στην Αγία Κυριακή βρίσκεται ο παλιός πλάτανος που είναι 100 χρονών .Το βράδυ μπορείτε να πάτε στις ωραίες ταβέρνες για να φάτε παραδοσιακά φαγητά και να περάσετε καλά .Επίσης μπορείτε να πάτε στις καφετέριες να πιείτε καφέ και να φάτε πεντανόστιμα γλυκά .