Γλώσσα- Διαθεματική Προσέγγιση

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ  2015-16

ΜΑΘΗΜΑ       :  Γλώσσα- Διαθεματική προσέγγιση

ΑΝΕΜΟΣ- ΑΙΟΛΙΚΑ ΠΑΡΚΑ

Οι μαθητές της Ε΄ Δημοτικού του σχολείου μας υλοποίησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στα πλαίσια  της  Ευέλικτης Ζώνης με τίτλο «Άνεμος-Αιολική Ενέργεια».

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα  υπολογιστών του σχολείου και είχε διάρκεια  6 διδακτικές ώρες.

Οι μαθητές συνεργάστηκαν σε ομάδες και είχαν συγκεκριμένο θέμα. Άντλησαν πληροφορίες από ελεγμένες ιστοσελίδες και εξασκήθηκαν στη χρήση του λογισμικού παρουσίασης Power Point.  Έγιναν συγγραφείς, οργάνωσαν το υλικό τους και δημιούργησαν την παρουσίαση χωρίς την παρέμβαση αλλά με την καθοδήγηση της δασκάλας τους. Παρά το γεγονός ότι ήταν η πρώτη τους επαφή με το λογισμικό αυτό, διασκέδασαν εντάσσοντας σ? αυτό την ατομικότητά τους χρησιμοποιώντας τα εφέ και τις εικόνες κατά βούληση.

Η εργασία που σας παρουσιάζουν είναι αποκλειστικά έργο τους με ελάχιστες παρεμβάσεις στη μορφή της.

Η παρουσίαση είναι η παρακάτω: